Miejska Biblioteka Publiczna w Jarosławiu

Kliknij, aby przełączać międzie dużym kontrastem strony

DRZEWORYT PŁAZOWSKI – SPOTKANIE Z JÓZEFEM LEWKOWICZEM

Data publikacji: 25/03/2023

29 marca o godz. 11.00 odbędzie się spotkanie z artystą ludowym Józefem Lewkowiczem.

Józef Lewkowicz to artysta ludowy z Nowego Sioła, który od ponad 40 lat zajmuje się rzeźbą w drewnie i kamieniu, tworzeniem pisanek metodą batikową i drapaną. Jest samoukiem. Jego misją jest powrót do korzeni, przekazywanie dawnej tradycji artystów ludowych oraz reaktywacja KAMIENIARKI BRUŚNIEŃSKIEJ i DRZEWORYTU PŁAZOWSKIEGO, co wsparte zostało Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od wielu lat prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Współpraca z animatorką kultury i graficzką Anną Serkis-Wojtowicz oraz regionalistą, kolekcjonerem – Grzegorzem Ciećką na rzecz wskrzeszenia drzeworytu płazowskiego(wystawy, warsztaty, publikacje w czasopismach, książkach, internecie itd.) owocowała wpisem tej GRUPY DRZEWORYTNIKÓW do Rejestru „Dobrych praktyk na rzecz niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego” przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa drzeworytu Józefa Lewkowicza.

Podczas wernisażu artysta zaprezentuje proces tworzenia drewnianych matryc i wykonanywania odbitek drzeworytnich. Wraz z Anna Serkis-Wojtowicz opowiedzą o historii i znaczeniu drzeworytu płazowskiego.

Wernisaż będzie więc okazją do zobaczenia wielkiego kunsztu pracy drzeworytnika. Niecodziennym doświadczeniem będzie możliwość zobaczenia wszystkich drzeworytów płazowskich autorstwa J. Lewkowicza i odbitek w skali takiej jak oryginalne drzeworyty Mateusza Kostrzyckiego z Płazowa z XIX wieku.

W SKRÓCIE O DRZEWORYCIE PŁAZOWSKIM

Drzeworyt to najstarsza i najtrudniejsza technika graficzna. Drzeworyt płazowski pochodzi z XIX w. z warsztatu Kostrzyckich z Płazowa (Powiat Lubaczowski). Dzięki etnografce Marii Dembowskiej oraz artystom takim jak S. Witkiewicz, J. Mehoffer, J. Malczewski, L. Wyczółkowski, który zachwycali się drzeworytami Kostrzyckich, płazowskie matryce trafiły do Muzeum Etnograficznego w Krakowie i zyskały status zabytku I klasy. Oryginalne drzeworyty zobaczyć można w MEK w Krakowie, MNZP w Przemyślu, Muzeum-Zamek w Łańcucie.

Więcej informacji znajdą Pańctwo na stronach: www.jozeflewkowicz.eu oraz www.drzeworyt.ziemialubaczowska.pl

Dokładny opis, zdjęcia i wymiary drzeworytów są do zobaczenia na stronie: www.drzeworyty.eu

 

 


Galeria

Ikona telefonuZadzwoń Ikona email Napisz
Menu