Spotkanie DKK w Filii nr 4 – relacja

Data publikacji: 25/08/2023

Podczas wakacji nie zapominamy o dobrej literaturze, stąd panie z Dyskusyjnego Klubu Książki spotkały się 14 sierpnia w naszej bibliotece. Przedmiotem rozmowy była „Polska przydrożna” Piotra Mareckiego. Jej lektura okazała się bardzo interesująca, powodując ożywioną dyskusję wśród uczestniczek klubu.

Autor, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, zajmuje się tworzeniem literatury eksperymentalnej, m.in. boty, generatory tekstu, poezją flarf.

Tematem książki „Polska przydrożna” jest opis samochodowej podróży autora wzdłuż granic Polski. Aby uchwycić wygląd prowincji naszego kraju, jeździ bocznymi drogami, bez GPS-u, omijając duże miasta, zabytki i atrakcje turystyczne. Piotr Marecki wylicza miejscowości, przez które przejeżdża i odnotowuje z reporterską precyzją każdy pobyt w odwiedzanym miejscu (nocleg, posiłek w barze, itp.).

Przy okazji fotografuje przydrożne atrakcje, tj.: szyldy, małe sklepiki, pizzerie i opuszczone budynki. Tekst i ilustracje tworzą zatem prawdziwy obraz obrzeży Polski.

„Polska przydrożna” choć pisana w formie pamiętnika, ma kształt reportażu. Nie zawiera osobistych refleksji, pozostawiając ocenę czytelnikom.