Zabawy literackie i Facebookowe – Tydzień Bibliotek 2022

Data publikacji: 26/04/2022

Zapraszamy naszych czytelników do udziału w zabawach literackich i facebookowych.

Świat na jednym regale” – Filia nr 2 / Skarbowskiego 10

Tropikalne wody, deszczowe lasy a może podróż przez lodowce. Zapraszamy na książkową wyprawę, z którą będziecie mogli odwiedzić każdy kontynent.

W Tygodniu Bibliotek w Filii nr 2 zostanie przygotowany specjalny regał z literaturą rozdzieloną na 7 kontynentów. Na jego półkach czytelnicy znajdą ciekawe i polecane książki powiązane na swój sposób (treścią lub autorem) z danymi kontynentami. Będą to zarówno nowości wydawnicze, jak i wartościowe, choć czasem trochę zapomniane starsze tytuły. Dodatkowo na jednym z kontynentów codziennie czekać będzie na pierwszego czytelnika niespodzianka.

Udział w akcji „Świat na jednym regale” będzie świetną okazją do poszerzenia swoich horyzontów czytelniczych oraz sięgnięcia po lekturę odmienną od naszych codziennych wyborów. Dzięki niej czytelnik odwiedzając jedno miejsce, jakim jest biblioteka, odbędzie podróż po różnych zakątkach świata.

Książkowa mapa wszechświata” – Filia nr 4 / os. Kopernika 5

Jak wiemy świat dookoła nas jest bardzo różnorodny i niezbadany do końca. Wciąż nas fascynuje i wciąż pragniemy poznawać go głębiej. W podobny sposób możemy zwiedzać kraje za pomocą przeczytanych książek. Aby zebrać naszą wiedzę w całość pomóżcie nam stworzyć książkową mapę wszechświata, która będzie stanowiła makrokosmos tych niedostrzegalnych (niewidzialnych) rzeczy.

W Filii nr 4 do Państwa użytku będą wzory kilku gwiezdnych konstelacji, według których czytelnik będzie mógł wybierać i układać książki. Każdy układ gwiazd ma swoje miejsce we wszechświecie i swój charakter, który wyraża się w nazwie. Niech nadane przez nas dodatkowe określenia gwiazdozbioru zasugerują Wam tematykę książek, jak np. zabójczy Orion nawiązuje do kryminałów, thrillerów.

Twoje drogowskazy:

• Dobór książki zależy indywidualnie od czytelnika, który kieruje się swoją ulubioną dziedziną, ulubionym autorem bądź ulubioną pozycją,
  • Każdy z czytelników wybiera po jednej książce i umieszcza ją na miejscu gwiazdy
    z wybranego gwiazdozbioru. Do wyboru będą m.in.: zabójczy Orion, nieczuła Kasjopeja, zakochany Mały Wóz, prawdomówny Woźnica, magiczny Warkocz Bereniki, uzdrawiająca Lutnia, brutalny Lew, katastroficzny Trójkąt, kresowy Łabędź, wędrująca Jaszczurka
  • Po utworzeniu całego gwiazdozbioru zostanie wykonane zdjęcie, które umieścimy
    na stronie biblioteki i facebooku

Ułożone gwiazdozbiory z książek, wybrane selektywnie przez naszych czytelników będą stanowiły drogowskaz bestsellerów z każdej dziedziny literatury, co utworzy naszą Książkową Mapę Wszechświata.

W moim świecie” – zabawa facebookowa

Każdy człowiek jest indywidualnością, przez co patrzy na świat w swój unikatowy sposób. Zainteresowania, praca, szczegóły z życia codziennego na które zwracamy uwagę, to wszystko tworzy nasz własny, prywatny mikrokosmos. Podzielcie się z nami Waszym fragmentem świata biorąc udział w zabawie literackiej „W moim świecie”, polegającej na utworzeniu 5 porównań kończących zdanie „Biblioteka jest jak…”

Zasady:

• Uczestnicy zabawy mają dokończyć zdanie „ Biblioteka jest jak…” wykorzystując porównania do swojego świata zainteresowań, życia codziennego czy też wykonywanej pracy.
  • Należy utworzyć przynajmniej 5 porównań rozpoczynających się na różne, dowolnie wybrane litery zawarte w słowie biblioteka: a, b, e, i, k, l, t
  • Najciekawsze zgłoszenia zostaną nagrodzone

Przykład: Biblioteka jest jak …..batyskaf do zgłębiania opowieści

…..inhalator nowych wrażeń

Aby wziąć udział w zabawie przedstawcie Wasze pomysły w komentarzach pod dedykowanym postem na Facebooku. Zabawa poruszy Waszą wyobraźnię i ukaże świat biblioteczny Waszymi oczami.

Bestsellery przez dziurkę od klucza” – zabawa facebookowa

Każdy zna powiedzenie,że nie ocenia się książki po okładce. Jednak wiele książek ma tak przykuwające okładki, że nie sposób przejść obok nich obojętnie. Dlatego zapraszamy Was do zabawy sprawdzającej pamięć wzrokową wyglądu najbardziej popularnych książek. Polega ona na rozpoznaniu tytułu i autora pozycji, jedynie po małym fragmencie okładki. Każdego dnia trwania Tygodnia Bibliotek (8-15 maj) na portalu Facebook będzie publikowana zagadka.

Serdecznie zapraszamy!