Wystawa „Litteris et Artibus. 200 lat Ossolineum” wypożyczona została z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich w związku z obchodzonym w Jarosławiu Rokiem Mieczysława Gębarowicza. 24 maja br. podczas sesji naukowej poświęconej sylwetce prof. M. Gębarowicza, prezentowana była w Auli Niebieskiej, a następnie w holu Biblioteki PWSTE w Jarosławiu.
Do naszego miasta przybyła dzięki staraniom jarosławskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich oraz Miejskiego Ośrodka Kultury.
Na 16 planszach ukazane są najważniejsze wydarzenia w dwustuletnich dziejach tej znamienitej placówki kultury, która była chlubą przedwojennego Lwowa, a obecnie Wrocławia. Kilka plansz poświęconych jest osobie prof. Mieczysława Gębarowicza – jako ostatniego lwowskiego dyrektora Zakładu i człowieka, który ocalił w 1944 roku dla narodu polskiego najcenniejsze zbiory polskiego piśmiennictwa.
Obchody Roku Mieczysława Gębarowicza odbywają dzięki staraniom instytucji kultury i stowarzyszeń: Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A.Fredry, Miejskiego Ośrodka Kultury, Centrum Kultury i Promocji, Jarosławskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich oraz Stowarzyszeniu Miłośników Jarosławia. Partnerem jest I Liceum Ogólnokształcące im. M.Kopernika w Jarosławiu.