E-usługi w nowoczesnej bibliotece

Data publikacji: 27/02/2014

21 lutego 2014 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jarosławiu odbyło się spotkanie bibliotekarzy z Panem Wojciechem Kowalewskim – Przewodniczącym Rady Konsorcjum Bibliotek użytkowników zintegrowanych systemów zarządzania biblioteką SOWA1 lub SOWA2/MARC21.

Podczas spotkania omówione zostały tematy:

1. Zastosowanie formatu MARC21 przy opracowaniu katalogów bibliotecznych w systemach SOWA2.

– Praktyczna prezentacja możliwości szybkiego i prostego skomputeryzowania biblioteki w oparciu o możliwość pobierania on-line danych bibliograficznych z katalogów innych bibliotek użytkujących system SOWA2/MARC21 oraz z baz katalogowych Biblioteki Narodowej. Omówiona została również rola Konsorcjum Bibliotek Systemów „SOWA”, m.in. w prowadzeniu

bezpłatnych szkoleń merytorycznych.

2. Portal e- usług bibliotecznych: w.bibliotece.pl

– Możliwości współpracy systemu SOWA z portalem oraz sposoby pozyskiwania nowych czytelników dzięki innowacyjnym usługom oferowanym przez to narzędzie.

Bibliotekarze otrzymali niezbędne materiały dydaktyczne do nauki formatu MARC21.