Miejska Biblioteka Publiczna w Jarosławiu

Kliknij, aby przełączać międzie dużym kontrastem strony

Strona jaśniejsza – spotkanie autorskie z Krzysztofem Kubaszkiem – relacja

Data publikacji: 27/06/2017

20. czerwca br. odbyło się w naszej bibliotece kolejne spotkanie autorskie z jarosławskim poetą Krzysztofem Kubaszkiem, tym razem promujące zbiór poetycki "Strona jaśniejsza". Spotkanie było okazją do poznania najnowszej twórczości poety.

W klimat wierszy wprowadzili nas pięknym programem artystycznym uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 3 w Jarosławiu.

Krzysztof Kubaszek po raz pierwszy przedstawił twórczość skierowaną do dorosłego odbiorcy. Mówił o swoich inspiracjach oraz o tym, jak ważny i bliski jest mu czytelnik, bo właśnie z myślą o nim tworzy poezję.

W spotkaniu licznie uczestniczyli czytelnicy i przyjaciele poety, tworząc niepowtarzalny nastrój. Przedstawione utwory skłoniły do refleksji, dyskusji i niekończących się pytań.

Uczestnicy mieli również okazję do nabycia tomiku z autografem autora.

Spotkanie zakończyło się w miłej atmosferze przy kawie i ciastku.

Krzysztof Kubaszek – jarosławski poeta, polonista, bibliotekarz. Autor zbiorów poetyckich, opowiadań dla dzieci i młodzieży oraz scenariuszy patriotycznych. Dotychczas wydał zbiory: Przystanąć (1996), Wejść w złoty promień (2003), Bajeczki z tata teczki (2007), Wierszyki, tęczowe promyki (2013).

Wiersz pt.: "Na wakacjach w Radawie", znajdujący się w zbiorku otrzymał pierwszą nagrodę w Turnieju Jednego Wiersza "pod Majowym Księżycem". Konkurs poetycki został zorganizowany przez Rzeszowski Dom Kultury filia Załęże (2017).

Dzisiejsza poezja nierzadko bywa jednak dla wielu odbiorców niezrozumiała, hermetyczna, dogmatycznie nastawiona na nowość, odrębność, nawet za cenę porozumienia z czytelnikiem. Dzieje się tak, gdy wiersz przestaje być spotkaniem z drugim człowiekiem, gdy bardziej służy samemu autorowi niż temu, do kogo trafia. Zbiór Strona jaśniejsza Krzysztofa Kubaszka wyrasta jednakże z zupełnie innego założenia. Jest nim perspektywa antropocentryczna i dążenie do kontaktu z realnym czy też wyobrażonym adresatem. Krzysztof Kubaszek nie pisze swoich wierszy dla siebie, krytyków literackich czy innych poetów, ale właśnie dla bliskich mu czytelników. Budowanie porozumienia z odbiorcami jest niezwykle ważne, bo to świadectwo duchowej postawy, myślenia personalistycznego, skierowanego w stronę innej osoby ludzkiej. Jak napisał Tymoteusz Karpowicz, „nie da się otworzyć wszechświata szerzej niż ludzkich ramion”.

 

Janusz Pasterski

dr hab. prof. UR, krytyk literacki

Obraz wpisu

Ikona telefonuZadzwoń Ikona email Napisz
Menu