Jubileusz 65 – lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu

Data publikacji: 28/05/2013

14 maja br. uroczyście obchodziliśmy jubileusz 65 -lecia działalności biblioteki.

Część oficjalna rozpoczęła się o godz. 13:00 w Siedzibie Głównej przy

ul. ks Jakuba Makary 1.

Na uroczystości jubileuszowe przybyli zaproszeni goście; przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kultury, oświaty, stowarzyszeń, zaprzyjaźnionych bibliotek, obecni i emerytowani pracownicy, aktywni zaangażowani w życie biblioteki czytelnicy.

Spotkanie rozpoczęła Dyrektor naszej biblioteki Pani Elżbieta Tkacz witając przybyłych gości.

Swoją obecnością zaszczycili nas Burmistrz Miasta Jarosławia Andrzej Wyczawski, Z-ca Burmistrza Miasta Jarosławia Bogdan Wołoszyn, Sekretarz Miasta Jarosławia Jan Biłas, Sekretarz Powiatu Jarosławskiego Stanisław Sopel, Naczelnik Wydziału Kultury Joanna Mordarska, Dyrektor Podkarpackiego Banku Spółdzielczego O/Jarosław Władysław Wojtowicz, Prezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia Dariusz Jasiewicz, oraz dyrektorzy szkół, instytucji kultury i bibliotek.

Prezentacja multimedialna „Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu w nowej rzeczywistości” ukazała historię i współczesność biblioteki, ze szczególnym uwzględnieniem działalności w nowej siedzibie. Podsumowania 65 lat działalności dokonała również Dyrektor Elżbieta Tkacz podkreślając osiągnięcia i sukcesy biblioteki.

Ciepłe słowa skierował do pracowników biblioteki Burmistrz Miasta Jarosławia Andrzej Wyczawski podkreślając duże znaczenie placówki w rozwoju kultury i oświaty w naszym mieście.

Jubileusz był okazją do podziękowań i gratulacji. W dowód uznania Burmistrz Miasta Andrzej Wyczawski wręczył pracownikom biblioteki listy gratulacyjne życząc dalszych sukcesów w pracy zawodowej i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Dyrektor biblioteki skierowała do władz miasta szczere słowa podziękowania za zrozumienie potrzeb biblioteki i okazywaną pomoc oraz zaangażowanie w twórcze działanie tej instytucji. W dowód wdzięczności bibliotekarze przekazali pamiątkowe grawertony Burmistrzowi Miasta Jarosławia Andrzejowi Wyczawskiemu, Z-cy Burmistrza Miasta Bogdanowi Wołoszynowi, Przewodniczącemu Rady Miasta Jarosławowi Pagaczowi, Naczelnik Wydziału Edukacji Magdalenie Lehnart. Na zakończenie Dyrektor biblioteki podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do powstania biblioteki w jej obecnym kształcie "Nasza biblioteka jest dziś placówką wyróżniającą się wśród innych bibliotek, bazą lokalową, wyposażeniem i nowoczesnymi technologiami. Jest miejscem pięknym i wyjątkowym, posiadającym swój niepowtarzalny charakter. Została doceniona nie tylko w naszym mieście, zauważona jest też na Podkarpaciu oraz na forum ogólnopolskim". Szczególne słowa podziękowania skierowała do byłych i obecnych pracowników biblioteki, „Ostatnie lata były czasem wielkich zmian, wymagały wzmożonej pracy, podejmowania nowych działań i trudnych decyzji. Dziękuję wam za zaangażowanie, wysiłek i kreatywną postawę. Wasza rola w tworzeniu nowej biblioteki jest nieoceniona. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję. Jarosławska biblioteka obchodzi w tym roku piękny jubileusz. To już 65 lat służy mieszkańcom naszego miasta. Jak na dostojną jubilatkę jest w doskonałej formie; odmłodzona, coraz bardziej nowoczesna, stała się miejscem, w którym warto bywać. Miejscem, które doskonale godzi tradycję z nowoczesnością. Jestem przekonana, że nic nie zakłóci dalszego, pomyślnego rozwoju biblioteki, która w naszym mieście ma już bogatą historie i znaczące miejsce”.

Uroczystość uświetnił spektakl „Świeczka zgasła” Aleksandra Fredry w wykonaniu amatorskiego teatru „Baccalaureus”. Miłym akcentem było spotkanie wszystkich gości przy ciastku i kawie. Nie zabrakło wspomnień, wzruszeń i ciepłych słów.