Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Fredry w Jarosławiu ma już 75 lat!
Jubileusz obchodzony jest w roku patrona Aleksandra Fredry, w 230. rocznicę urodzin poety. 21 czerwca br. odbyła się uroczystość jubileuszowa – święto, które przeżyliśmy w sposób wyjątkowy, doceniając tę instytucję i wszystkich, którzy ją tworzyli przez lata. Z tej okazji zaprosiliśmy gości związanych z naszą biblioteką. Był z nami burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch, z-ca burmistrza Dariusz Tracz, Małgorzata Młynarska – dyrektor Biura Burmistrza Miasta, Agnieszka Mroczka – skarbnik Powiatu Jarosławskiego, Ewelina Olejarz – dyrektor PUP, Marian Janusz – prezes Akademii Trzeciego Wieku, dyrektorzy jarosławskich instytucji kultury Elżbieta Śliwińska-Dąbrowska i Tomasz Wywrót, dyrektorzy szkół i przedszkoli, radni Rady Miasta Jarosławia, dyrektor WiMBP w Rzeszowie Bożena Janda, Joanna Rozborska-Kałucka – przewodnicząca Zarządu Okręgu Podkarpackiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Rzeszowie, Katarzyna Bednarz-Soja przewodnicząca Zarządu Oddziału Bibliotekarzy Polskich w Przemyślu, Barbara Chmura wieloletnia dyrektor WiMBP w Rzeszowie, Halina Socha wieloletnia dyrektor jarosławskiej biblioteki oraz emerytowani bibliotekarze. W uroczystości wzięli udział również dyrektorzy miejskich i gminnych bibliotek z Podkarpacia, zaprzyjaźnieni bibliotekarze ze Lwowa, aktywni czytelnicy i przyjaciele biblioteki.
Uroczystość była okazją do przypomnienia bogatej historii biblioteki. Doskonale ukazała ją prezentacja multimedialna Biblioteka – jarmark wiedzy i bazar dla duszy oraz wystawa okolicznościowa Długa historia w krótkiej odsłonie. Historię biblioteki przybliżyła też kustosz Barbara Reń:
„Miejska Biblioteka Publiczna w Jarosławiu powołana została do życia tuż po II wojnie światowej – z początkiem 1948 roku. Było to możliwe dzięki staraniom całego społeczeństwa. W okresie swojej działalności podlegała wielu zmianom. Pierwsza siedziba Biblioteki znalazła swoje miejsce w niewielkim lokalu przy ul. Rynek 3 w Jarosławiu. Z upływem lat zmieniały się siedziby Biblioteki, powstawały filie biblioteczne i oddział dla dzieci. W 1969 roku Biblioteka przenosi się do zabytkowego budynku przy ul. Tarnowskiego 1, w którym działać będzie ponad 40 lat. Powstaje pierwsza Czytelnia Główna, powiększa się również księgozbiór, warsztat bibliograficzny oraz formy i metody pracy z czytelnikiem. W 1988 roku z okazji 40 lecia działalności Filia nr 2 otrzymała nowy w pełni wyposażony lokal biblioteczny. Ważnym momentem w naszej historii był rok 1998. Podczas jubileuszu 50 lecia działalności Biblioteka przyjmuje imię Aleksandra Fredry. W tym roku rozpoczyna się też proces komputeryzacji i informatyzacji Biblioteki. Od 2005 roku pełni zadania powiatowe. W 2012 roku Biblioteka przenosi się do nowej siedziby. Wydarzenie to stało się przełomowe w historii instytucji. Wysiłkiem wielu osób udało się stworzyć dla mieszkańców miasta nowoczesną spełniającą wszelkie standardy Bibliotekę…
…Na przestrzeni lat, w Bibliotece pracowało wiele osób mocno związanych z instytucją, ludzi niezwykle zaangażowanych i oddanych pracy. W pamięci naszej pozostają również nieżyjący już bibliotekarze. To osoby, które wywarły znaczący wpływ na kształt i rozwój jarosławskiego bibliotekarstwa…
… Biblioteka jest dziś placówką, która ma znaczące miejsce na mapie kulturalnej miasta. Podejmuje szereg istotnych działań na rzecz całego środowiska lokalnego.”
Była to również sposobność spotkania w gronie bibliotekarzy i współpracowników, wspomnień, a także złożenia podziękowań i gratulacji.
Podczas Jubileuszu zostały wręczone medale i listy gratulacyjne przyznane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Zarząd Główny w Warszawie. Niezmiernie ważny dla wszystkich pracowników okazał się Medal „W DOWÓD UZNANIA” za zasługi dla bibliotekarstwa oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, który otrzymała nasza biblioteka. Medal „W DOWÓD UZNANIA” trafił również do dyrektor Elżbiety Tkacz.
Listy gratulacyjne za dokonania w pracy zawodowej i działalność na rzecz SBP otrzymały: Tamara Bartman, Danuta Drapała, Barbara Reń i Irena Zając. Słowa podziękowania do wszystkich, którzy przyczynili się do rozwoju placówki, skierowała dyrektor Elżbieta Tkacz:
„… Dziś pragnę podziękować wszystkim, którzy przez lata wspierają naszą placówkę . Szczególne słowa kieruję do Burmistrza Miasta Jarosławia Pana Waldemara Palucha oraz zastępcy Pana Dariusza Tracza za zrozumienie potrzeb biblioteki, okazywaną nam pomoc oraz zaangażowanie w twórcze działanie tej instytucji. Dziękuję również władzom powiatu jarosławskiego za stałe wspieranie biblioteki. Słowa podziękowania kieruję również do Pani Bożeny Jandy – Dyrektora WiMBP w Rzeszowie za merytoryczną pomoc i życzliwość. Za wspieranie naszych działań i podnoszenie rangi biblioteki w środowisku lokalnym dziękuje Pani Joannie Kałuckiej – Rozborskiej i Katarzynie Bednarz–Soi ze Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Słowa podziękowania za wieloletnią pracę i duży wkład w rozwój biblioteki kieruję do wieloletniej Dyrektor Pani Haliny Sochy oraz wszystkich emerytowanych pracowników biblioteki. Za realizację wspólnych działań dziękuję dyrektorom i pracownikom instytucji kultury, a także dyrektorom i nauczycielom jarosławskich szkół. Na zakończenie pragnę podziękować wszystkim pracownikom za kreatywność i ogromne zaangażowanie w pracę na rzecz rozwoju jarosławskiej biblioteki.”
O ważnej roli naszej biblioteki mówił Burmistrz Miasta Waldemar Paluch:
– Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu to instytucja z 75-letnią historią i wspaniałymi tradycjami. Dzisiaj, podczas jubileuszowego spotkania miałem okazję wyrazić wdzięczność i uznanie za jej rozwój wszystkim pracownikom na czele z panią dyrektor Elżbietą Tkacz. Obecnie biblioteka zmieniła swoją funkcjonalność, zmieniła podejście do czytelników, weszła w XXI wiek i ciągle się zmienia na lepsze. Oprócz tego, że zaspokaja potrzeby najbardziej wymagających czytelników, nasza jarosławska biblioteka jest jedną z trzech jednostek kultury, działających na terenie miasta. Na prezentacji zobaczyliśmy ogrom tych wszystkich działań, które realizowane są na co dzień. MBP to przede wszystkim miejsce spotkań mieszkańców, to miejsce wydarzeń kulturalnych, sprzyjające rozwijaniu zainteresowań i talentów. Dzięki wyjątkowej Kadrze pod dyrekcją pani Elżbiety Tkacz to miejsce żyje i funkcjonuje perfekcyjnie. Raz jeszcze dziękuję za ogromny zapał, ciężką pracę, za rozwój tej instytucji!
Jubileusz uświetniły występy artystyczne: wokalistek Jarosławskiej Sceny Piosenki Aktorskiej: Mileny Czereby, Katarzyny Bobowicz i Gabrieli Jędruch oraz Laury Koprowicz uczennicy SP nr 6 w Jarosławiu. Aktorzy teatru Baccalaureus przedstawili fragment sztuki Aleksandra Fredry „Dwie blizny”. Uroczystość prowadziła Danuta Młynarska-Kroczek – nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 6 w Jarosławiu.
Z okazji wydarzenia został opracowany jubileuszowy folder, ukazujący historię biblioteki i podejmowane w niej działania. Miłą pamiątką okazał się piernik w kształcie serca, wykonany specjalnie na tę okazję, w jarosławskiej Wytwórni Wyrobów Cukierniczych Maciej Kuźniarowski.
Uroczystość zakończyła się przy kawie i jubileuszowym torcie. Była to chwila wspomnień, rozmów, wymiany doświadczeń i wzruszeń. To też wyjątkowa okazja do spotkań po latach!
Fot. Urząd Miasta Jarosławia.