Deskale. Prace na drewnie z portretammi rodziny Ulmów z Markowe

„Samarytanie z Markowej” – wystawa deskali Arkadiusza Andrejkowa

Muzeum Ulmów we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Jarosławiu zaprasza na wystawę „Samarytanie z Markowej” Arkadiusza Andrejkowa. Ekspozycja deskali dostępna będzie od 6. V do 3. VI 2024 w sali Wypożyczalni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Fredry, ul ks. Jakuba Makary 1, w Jarosławiu.

Na ekspozycji znajduje się trzynaście deskali przedstawiających Rodzinę Ulmów. Artysta tym samym oddaje hołd rodzinie z Markowej, której tak bliska była przypowieść o Dobrym Samarytaninie. Prace Andrejkowa są także swoistym dialogiem z Józefem Ulmą, którego spuścizna fotograficzna unaocznia nam piękno życia codziennego. Wystawa zatem przedstawia w swojej warstwie pierwszej historię rodziny, która w swoim życiu postawiła człowieczeństwo jako najwyższą wartość oraz ukazuje spotkanie dwóch artystów: Ulmy fotografa amatora i Andrejkowa streetartowca.

Arkadiusz Andrejkow – artysta z Sanoka uprawia malarstwo w zakresie street art i graffiti, jego prace to murale oraz – z racji miejsca wykonania – drewnale, czy deskale. Za sprawą tych ostatnich i projektu „Cichy Memoriał” – deskali i murali tworzonych na stodołach, domach i innych budynkach, w większości drewnianych, inspirowanych fotografiami dawnych mieszkańców stał się rozpoznawalny dla szerszej publiczności.

Dodatkowo zapraszamy na wykłady otwarte towarzyszące wystawie, które odbędą się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jarosławiu (ul ks. Jakuba Makary 1) – 13 maja 2024 r. o godzinie:

• 10.00 „Błogosławiona Rodzina Ulmów i jej upamiętnienie” – Artur Dobrucki MPRŻ
  • 11.45 „Błogosławiona Rodzina Ulmów – historia, którą warto znać” – Renata Kunysz MPRŻ

Serdecznie zapraszamy!