Logo MBP w Jarosławiu

Z książką na walizkach. VIII Podkarpackie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami

Data publikacji: 30/06/2014

12 czerwca br., w ramach cyklu Z książką na walizkach, gościliśmy w naszej bibliotece Agnieszkę Frączek – współczesną polską poetkę i pisarkę, która od ponad 10 lat tworzy dla dzieci. Jest też doktorem habilitowanym językoznawstwa, germanistką i leksykografem. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie, zaś w wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi. Trudno przejść obojętnie obok książek pani Agnieszki, trudno również nie polubić jej serdecznie po bezpośrednim spotkaniu. Ciepła, radosna, pozytywna, cierpliwa, z dużą dozą humoru rozmawia ze swymi młodymi słuchaczami i czytelnikami. W interesujący sposób przekazała młodym ludziom informacje o naszym języku, przysłowiach, frazeologizmach i najczęstszych błędach popełnianych w naszej mowie potocznej. Bawi i uczy angażując dzieci do głośnych wypowiedzi, myślenia i rozmowy. Autorka odpowiadała na każde pytanie uczestników spotkania, zaraża słuchaczy swoim optymizmem. Świetnie interpretowała własne teksty. Barwne, nietuzinkowe stroje pani Agnieszki dodatkowo podkreślają jej pozytywną osobowość. Taka też była wizyta Agnieszki Frączek w jarosławskiej bibliotece.

Na koniec spotkania każdy uczestnik otrzymał autograf.

Żegnaliśmy się z nadzieją na ponowne spotkanie.

Agnieszka Frączek napisała m.in. o homonimach (Kanapka i innych wierszy kapka, Literatura 2008) i homofonach (Jedna literka, a zmiana wielka, Literatura 2011), o frazeologizmach (Siano w głowie, czyli trafiła kosa na idiom, Literatura 2009) i przysłowiach (Gdy przy słowie jest przysłowie, Literatura 2012). Stworzyła także serię książek logopedycznych (Dranie w tranie, Muł mądrala i innych wierszy co niemiara, Kelner Kornel i inne wiersze niesforne, Literatura 2009 oraz Struś na cisie i inne fisie, Literatura 2010).

Jest laureatką Nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong, przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz.

Lista książek autorki