Miejska Biblioteka Publiczna w Jarosławiu

Kliknij, aby przełączać międzie dużym kontrastem strony

Academica – zbiory cyfrowe Biblioteki Narodowej dostępne w MBP w Jarosławiu

Data publikacji: 30/09/2021

Informujemy, że w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu uruchomiony został projekt Biblioteki Narodowej – ACADEMICA.

Dzięki ACADEMICE czytelnik zyskuje bezpłatny dostęp do publikacji z ponad 3 milionów zbiorów cyfrowych biblioteki Narodowej, w tym literatury pięknej, współczesnego piśmiennictwa naukowego, artykułów, monografii, a także najnowszych wydań podręczników akademickich i tekstów źródłowych. Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych ACADEMICA powstała w oparciu o tradycyjny system wypożyczeń międzybibliotecznych. Głównym celem projektu jest uzupełnienie, a w przyszłości zastąpienie tradycyjnej formy wypożyczeń międzybibliotecznych, wypożyczaniem publikacji w postaci cyfrowej, które mogą trafić do szerszego niż do tej pory grona czytelników. Użytkownicy bibliotek w całym kraju mają możliwość dostępu do ponad 3 milionów publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego. ACADEMICA daje studentom i uczniom dostęp do literatury naukowej i popularnonaukowej potrzebnej w procesie kształcenia oraz przygotowywaniu prac dyplomowych.

Zasady korzystania z systemu ACADEMICA :

Dostęp do systemu Academica możliwy jest wyłącznie na wydzielonym terminalu w Czytelni Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu.

  • Z systemu Academica korzystać mogą czytelnicy MBP, którzy są zarejestrowani w tym systemie (rejestracji dokonuje bibliotekarz w Czytelni).

  • Czytelnik otrzymuje indywidualne dane dostępowe, przy ich pomocy może logować się do systemu Academica na wydzielonym terminalu.

  • Czytelnik może dokonywać na dowolnym komputerze z dostępem do Internetu rezerwacji wybranych publikacji w systemie (rezerwacja to zgłoszenie przez użytkownika chęci otrzymania dostępu do konkretnych publikacji, w wybrane godziny, we wskazane dni na terminalu bibliotecznym).

  • Publikacje można rezerwować poprzez formularz rezerwacyjny na wybrane terminy
    w okresie najbliższych 14 dni. Ilość rezerwowanych publikacji jest ograniczona.

  • Przeglądanie zasobów systemu jest możliwe z dowolnego komputera i bez konieczności posiadania konta, jednak dostęp do pełnego tekstu publikacji otrzymujemy wyłącznie na terminalu dostępnym w Czytelni po zarejestrowaniu się.

  • Publikacja naukowa chroniona prawem autorskim może być udostępniona czytelnikowi jeśli nie jest w tym czasie wypożyczona lub zarezerwowana przez innego użytkownika.
  • Korzystanie z publikacji naukowych możliwe jest wyłącznie w zakresie wyświetlania jej treści na ekranie terminala. Nie ma możliwości drukowania i pobierania przeglądanych materiałów. Ich utrwalanie i rozpowszechnianie nie jest dozwolone.

Zachęcamy czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu do rejestracji, która odbywa się w Czytelni po okazaniu ważnej karty bibliotecznej.

Szczegółowe zasady korzystania z systemu ACADEMICA znaleźć można w Podręczniku Użytkownika dostępnym w Czytelni Głównej MBP w Jarosławiu.

Ikona telefonuZadzwoń Ikona email Napisz
Menu