26 października br. odbyło się spotkanie autorskie ze Stanisławem Srokowskim – pisarzem, poetą, prozaikiem, dramaturgiem, krytykiem literackim, tłumaczem i publicystą. Autorem wielu powieści i zbiorów opowiadań nawiązujących do wydarzeń z 1943 roku m.in. „Zdrada”, „Nienawiść”, „Strach”. Tym razem nasz gość wystąpił również w roli współtwórcy scenariusza filmu „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, bowiem na podstawie Jego twórczości powstał scenariusz filmowy.
Srokowski urodził się na „Kresach” tj. w woj. tarnopolskim, po ewakuacji w 1945 r. osiedlił się w Mieszkowicach. W roku 1960 ukończył WSP w Opolu, potem pracował
w Legnicy jako nauczyciel. Po wydarzeniach marcowych w 1968 r. został zmuszony do opuszczenia szkoły,zamieszkał we Wrocławiu, gdzie pracował m. in. jako dziennikarz. W latach 1990–1993 wykładał na Uniwersytecie Wrocławskim. Srokowski pisze nie tylko dla dorosłych.
W swoim dorobku literackim posiada wiele książek dla dzieci i młodzieży np. „Przygody Odyseusza”, „Mity Greckie”, „Bajki Ezopa”. , „Przygody Heraklesa”. W swojej twórczości dla czytelnika dorosłego autor poświęca dużo uwagi tematyce kresowej.
Podczas spotkania autor wprowadził uczestników w tematykę Kresów, wiele uwagi poświęcił historii naszego kraju, opowiadał też o pracy nad filmem, który nawiązuje do tragicznych wydarzeń z lat 40-tych ubiegłego wieku na Wołyniu. Nie zabrakło też relacji z planu filmowego; pracy aktorów, reżyserów i całej ekipy.
Autor promował również swoje pozycje książkowe poświęcone Kresom, które można było nabyć wraz z dedykacją i autografem pisarza.
Organizatorzy spotkania:
Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich odział w Jarosławiu;
Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Fredry w Jarosławiu, ul. ks. Jakuba Makary 1;